Czytaj ze zrozumieniem, czyli jak zablokować BlackBerry przez Tryb Kontroli Rodzicielskiej

Na stronie bbnews.pl pojawił się wpis Piotra Baryckiego o tym, że Tryb Kontroli Rodzielskiej jest teraz dostępny dla wszystkich terminali pracujących pod kontrolą systemu wersji niższej niż 7.1. Zainstalowałem więc ww. w celu przetestowania jak to ustrojstwo działa. Wszedłem do ustawień, włączyłem “Tryb Kontroli Rodzicielskiej” i zaznaczyłem aplikacje, które mają zostać zablokowane – Facebook i Twitter. Wyszedłem do menu i sprawdziłem czy FB i TT są dostępne po wpisaniu PINu. Niestety blokada nie zadziałała. Zresetowałem więc telefon, ale efekt był taki sam. Facebook i Twitter nadal działały.

Jako, że na BB mam zainstalowany OS, który “zjada” baterię bardziej, postanowiłem wrócić do wcześniejszej wersji. Niewiele więc myśląc zrobiłem kopię pamięci i “zaktualizowałem” system. Po przywróceniu kopii zapasowej i odpaleniu urządzenia okazało się, że zablokowany jest BlackBerry Messenger. Wyświetlany komunikat informował, że to wina IT policy. Wiedziałem, że na telefonie nie mam zainstalowanej żadnej polisy bezpieczeństwa. Wszedłem jednak w info o polisach, gdzie okazało się, że są jakieś dwie informacje o polisach z adresów mailowych na gmail i hotmail. Dziwne. Niestety musiałem pilnie wyjść z domu, więc zostałem z “okrojoną” wersją BlackBerry. W drodze okazało się, że działa jedynie Facebook i Twitter, czyli apki, które działać (wg. mnie) nie powinny.
Oczywiście problem leżał po stronie “Trybu Kontroli Rodzicielskiej” (i tego, że myślałem, iż w ustawieniach TKR wybieram funkcje, które maja zostać zablokowane, a w istocie było odwrotnie) do którego dostępu nie było w poprzednim (teraz) zaktualizowanym systemie, ale który zostawił ślady swojego działania. Chciałem więc zainstalować wchodząc przez link z strony bbnews.pl, ale było to niemożliwe, bo przeglądarka również odmówiła posłuszeństwa. Oprócz tego nie można było wysyłać smsów, wykonywać połączeń, korzystać z BBMa, czy robić zdjęć, czyli wszystko to co myślałem, że będzie działać. Na szczęście pozostały działające maile i miałem kontakt z światem!

Tryb Kontroli Rodzicielskiej w BlackBerry

Po powrocie do domu najszybszą opcją było przywrócenie ustawień fabrycznych, a później przywrócenie kopii zapasowej urządzenia. Od tego momentu wszystko już było normalnie.

Przez kilka godzin doświadczyłem BlackBerry bez jego głównych funkcji. Mimo, że działające pozostały fb i tt to jednak “jeżynka” bez BlackBerry Messengera imho to już zupełnie inny sprzęt. Nauczka z tego płynie prosta, by czytać to co jest napisane ze zrozumieniem.

Dodaj komentarz